pátek 4. září 2015

Čtěme dětem

Taky jste v dětství měli oblíbenou pohádku, kterou vám vaši rodiče mohli číst pořád dokola a dokola?

Já jich měla spousty. Dodnes mě baví, když mi můj taťka vypráví, jak dovykládal příběh, já už konečně zavřela oči a vypadalo to, že spím, on se pokoušel potichoučku po špičkách vykrást z pokoje, aby mě nevzbudil, ale marně. Otevřela jsem oči a řekla :"ještě jednou."


Naši mi četli hodně (no, z 90% hlavně mamka) a určitě i díky tomu ve mně vypěstovali lásku ke knihám.Do knihovny jsem chodila snad od první třídy. Dostala jsem svoji kartičku a pravidelně jsme s mamkou chodily pro novou várku knih. Měla jsem to tam moc ráda.
Až jsem byla starší, chodívala jsem tam sama. Četla jsem tak 2 i více knížek týdně. Na svém nočním stolku jsem pravidelně měla hromádku z knížek. Občas si vzpomenu na ty chvíle, kdy mamka došla do pokoje, řekla :"zhasnout a spát" a mě se ještě nechtělo, protože jsem byla zrovna u šíleně napínavé knihy, tak jsem si četla s lampičkou pod peřinou :-)

Dělávali jste to taky tak, že jo?

Po gymplu jsem se rozhodla studovat český jazyk a literaturu, což mi trošku lásku k literatuře změnilo. Je těžký číst kvanta knih, když vás vůbec, ale vůbec nebaví. Často, z mého pohledu, vyučujícím šlo o kvantitu, než o kvalitu.
To ale není předmětem článku, zpátky k dětem.
Od doby, co se Adélka zajímá o knížky, se s ní snažím pravidelně číst. I když nejde zdaleka o čtení v pravém slova smyslu. Není ještě ve fázi, kdy by vydržela poslouchat příběh, to ji nezajímá. Ale miluje leporela!

Občas je to k zbláznění, několikrát za den říkat, jak dělá slepička a jak kohoutek...:-) Ale když jsme pak na procházce a zahlídneme třeba slepici a Adel udělá KOKO, je to radost.
Mám schovaných spousty knih z mého dětství, na ty je ale ještě Adél moc malá, teď by je leda rozškubala. Moc se těším na dobu, až jí budu předčítat před spaním a ona u toho v klidu usne (to je v tuto chvíli zatím nereálný).

Nedávno jsem právě řešila, kde koupit hezká leporela. Šla jsem do hračkářství a prodavačka se na mě dívala až s překvapením, co to po ní chci (což překvapilo zase mě, že v hračkářství nemají ani jedno zvířecí leporelo).
A protože hodně nakupuju na internetu, pátrala jsem a pátrala a nakonec koupila moc hezké pidiknížky. Ilustrace jsou opravdu vyvedené.Snažím se s Adélkou "číst" každý den. Většinou u toho vydrží opravdu dlouho.

Kdy jste vašim dětem začali číst vy? A mají vaše děti nějakou oblíbenou?
Pokud dítě nemáte, tak kdy jste začali číst v dětství vy?

Krásný víkend všem!

Z.♥

Okomentovat

Latest Instagrams

© U nás doma. Design by Fearne.